Bandáže

Bandážne pomôcky sú vlastne ortézy vyrobené z elastických alebo čiastočne elastických materiálov. Nebránia pohybu, len ho obmedzujú. Bandáže zlepšujú menšie vady, ale používajú sa hlavne v rekonvalescencii, na doliečenie poúrazových a pooperačných stavov. Majú podpornú a čiastočne fixačnú funkciu. Môžu sa použiť na spevnenie v rámci prevencie.

Špeciálnu skupinu tvoria dynamické lykrové ortézy (Dynamic Movement Orthoses, skratka DMO). Sú vyrábané zo špeciálneho materiálu na báze tkaniny – LYCRA ®, ktorý zabezpečuje tesné a presné priľnutie na telo. Odpor, ktorý je vytvorený ďalšími vrstvami zosilneného materiálu, má biomechanický vplyv na zlepšenie kontroly pohybu. Rovnako dobre ako sa zlepší funkčnosť vďaka lepšiemu postaveniu, tak sa zlepší proximálna/distálna stabilita a zníži sa miera mimovoľných pohybov. Dynamické lykrové ortézy je možné použiť aj na niektoré typy skoliózy. Nemajú negatívny vplyv na svalový tonus a sú schopné kontrolovať zakrivenie.

Na pracoviskách NEOPROTU vyhotovujeme všetky typy ortéz bandážneho typu na mieru. U nás si môžete vybrať farbu aj vzor  neoprénu.