Moderné technológie
Zvyšujeme nádej
Odborný prístup

Protirečenia v zdravotníckej legislatíve

Protirečenia v zdravotníckej legislatíve – časť 1:

Výdaj ortopedických a rehabilitačných pomôcok a invalidných vozíkov

Cieľom tvorby právnych predpisov je pripraviť za účasti verejnosti taký právny predpis, ktorý sa stane funkčnou súčasťou vyváženého, prehľadného a stabilného právneho poriadku. Táto veta nie je práve vymyslená, ale je citáciou ustanovenia §2 ods. 1 zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a Zbierke zákonov SR. Ide o zákon, ktorý upravuje základné pravidlá tvorby všeobecne záväzných právnych predpisov. Tými sú Ústava SR, ústavné zákony, zákony, nariadenia vlády SR, vyhlášky a opatrenia ministerstiev, ostatných ústredných orgánov štátnej správy, iných orgánov štátnej správy a Národnej banky Slovenska a ich vyhlasovanie v Zbierke zákonov SR.

Protirečenia v zdravotníckej legislatíve – časť 2:

Poskytovanie ortopedických pomôcok na mieru počas hospitalizácie

V prvej časti tohto seriálu sme sa venovali zmysluplnosti právnej úpravy v oblasti skupín zdravotníckych pomôcok, ktoré sú oprávnení vydávať ortopedickí technici. Predovšetkým z pohľadu dostupnosti komplexnej odbornej starostlivosti na jednom mieste a bez zbytočného preháňania pacienta. V dnešnej druhej časti sa pozrieme bližšie na náležitosť právnej úpravy poskytovania ortopedických pomôcok na mieru počas hospitalizácie.

Protirečenia v zdravotníckej legislatíve – časť 3:

Poskytovanie stavebnicových alebo modulárnych ortéz

Sú to ortézy zostavené z jednotlivých dielcov, ktoré sú vyrábané v určitom veľkostnom sortimente bez určenia na konkrétneho pacienta. Musia byť upravené ohýbaním, tvarovaním alebo inak prispôsobené na použitie pre konkrétneho pacienta. Stavebnicové ortézy sú určené najmä na krátkodobé používanie a pri ľahších postihnutiach. Samozrejme len vtedy, ak to dovoľujú anatomické proporcie či charakter postihnutia. O ich použití rozhoduje predpisujúci lekár.